Yazar Olun

Akademik Akıl, akademik her alanda görev yapan/yapmış öğretim üyelerinin mesleki ve sosyal birikimlerini aktardıkları köşe yazılarından oluşmaktadır.

Yazar olmak için lütfen doldurun.

Click or drag a file to this area to upload.
Akademik bilgilerinizin yer aldığı özgeçmişinizi .doc ve ya .docx formatında buraya yüklemeniz gerekmektedir. İzin verilen maksimum dosya boyutu büyüklüğü 5 Mb'dir.
Click or drag a file to this area to upload.
Sitemizde yer alacak profil fotoğrafınızın VESİKALIK fotoğraf şeklinde JPEG formatında yüklemeniz gerekmektedir. İzin verilen maksimum dosya boyutu büyüklüğü 500 Kb'dir
1)Yazar, köşe yazısı konu ve içeriğinde bağımsızdır.

2) Köşe yazıları, tüm kamuoyuna çevrimiçi erişim olarak sunulmaktadır.

3) Köşe yazarlığı başvuruları, Akademik Akıl Yayın Kurulu tarafından değerlendirilir. Yayın Kurulu; yazarlığı, onaylayıp-onaylamamakta bağımsızdır.

4)Yazar, Akademik Akıl’da yayımlanan makalenin içeriğinin Anayasal ilkelere ve diğer ilgili tüm kanun hükümlerine uygun olacağını, 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ve Beşeri ve Tıbbi Ürünlerin Tanıtım faaliyetleri Hakkında Yönetmeliğe aykırı unsurlar içermeyeceği, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu bakımından ihlal yapmayacağını, bir başkasının eserinden intihal yapmadığını, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında ihlallerden bulunmayacağını, bu ihlallerden kaynaklı bir tazminat ödeme sorumluluğu olması halinde bu zararın tarafından kabul edildiğini, tüm cezai ve hukuki sorumluluğu üstlendiğini kabul, beyan ve taahhüt eder.

5) Yazar düşünce, vicdan ve ifade özgürlüğünü sınırlayıcı; demokrasi ve insan haklarına aykırı, şiddeti, kini ve düşmanlığı kışkırtıcı; dinî duyguları rencide edici bir dil kullanamayacağı gibi, kişi ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan lakap ve yakıştırmalarda kullanmamayı, özel hayatın gizliliğine saygılı olmayı kabul, beyan ve taahhüt eder.

6) Yazar etik ilkelere uyacağını, makalede intihal yapmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Eğer başka bir eserden alıntı yapılacaksa, referans gösterilmesi zorunludur. Yazar eğer makalede daha önce yayınlanmış alıntı yazı, tablo, resim vs. var ise; yayın hakkı sahiplerinden hem basılı hem de çevrim-içi kullanım için yazılı izin almak, ayrıca bunu makalede belirtmek zorundadır.

7) Yazar gönderilen makalenin daha önce herhangi bir mecrada (dergi, kitap, internet sitesi vb.) yayımlanmadığını, özgün bir makale olduğu, yayınlanmak üzere başka bir yere sunulmamış olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Özgün makalelerin yanı sıra forum, kitap, film, televizyon programı, sanat sunumu gibi iletişim ürünleriyle ilgili kısa tanıtım ve eleştiri yazıları, ulusal/uluslararası etkinlik değerlendirme yazıları kabul edilmektedir.

8) Akademik Akıl’da yayınlanan makalelerin bilimsel, içeriksel, dilsel ve hukuki sorumluluğu yazara aittir. Akademik Akıl’da yayımlanan makalelerde yer alan görüş, iddia ve tezler yazarlarına aittir ve başka hiç kimse sorumlu tutulamaz. Eğer yayınlanmış bir yazıda verilen bir bilginin yanlış olduğu anlaşılmışsa en kısa zamanda ve mutlaka bu yanlışın düzeltilmesi ve okuyucuların bilgilendirilmesi gerekir. Yayınlanmak üzere makalesini gönderen yazar, bu şartı kabul, beyan ve taahhüt eder.

9) Yazar Akademik Akıl’da yayımlanmak üzere göndermiş olduğu makale/makaleleri için telif ücreti talep etmeyeceğini, telif hakkını peşinen Akademik Akıl’a devretmiş sayıldığı kabul, beyan ve taahhüt eder.

10) Akademik Akıl’da yayınlanan makalede bir telif hakkı ihlali olduğu tespit edilirse, durum yazara bildirilir ve gerekli düzeltmelerin yapılması istenir. Ancak yazar tarafından gerçekleştirilen telif hakkı ihlali Akademik Akıl tarafından fark edilmez ve makale yayınlanırsa, yazar hukuki ve cezai sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder.

11) Yazar, yayınlanan makalesinin gerekli hallerde siteden çıkarılmasını isteyebilir, ancak makalenin yayından kaldırılıp kaldırılmama kararını, Akademik Akıl Yayın Kurulu karar verecektir.

12) Akademik Akıl Yayın Kurulu, gerekli gördüğü hallerde yazarın köşe yazısı ve/veya yazılarını yayından kaldırabilir. Köşe yazarı bunu peşinen kabul ve taahhüt eder.

13) Yazarlık Koşulları ve Yayın İlkeleri yeniden düzenlenebilir. Bu konuda Akademik Akıl Yayın Yürütme Kurulu yetkilidir. Köşe yazarı bunu peşinen kabul ve taahhüt eder.

14) Yazar, köşe yazısını Akademik Akıl’ın yazar için oluşturduğu profilden kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak, Köşe yazarlığı giriş sisteminden gönderir. Bu kullanıcı adı ve şifre üçüncü şahıslarla paylaşılamaz. Profil tarafından gönderilen tüm yazıların sorumluluğu köşe yazarına aittir. Köşe yazarı bunu peşinen kabul ve taahhüt eder.

15) Akademik Akıl’a gönüllü ve ücretsiz katkıda bulanacak yazar Yazarlık Koşulları ve Yayın İlkeleri’ne uygun davranmayı kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır.

Bu websitesi kullanıcı deneyimini iyileştirmek için arkaplan datalarını anonim olarak tutmaktadır. Kabul etmek için yandaki butona tıklayabilirsiniz. Kabul Et KVKK Aydınlatma Metni